تغيير قالبهای ذهنی و تغيير معنا

چیزی به نام خوب یا بد وجود ندارد.خوب و بد مخلوق فکر ماست.

( ویلیام شکسپیر)

انسان همیشه در جستجوی معنا بوده است.حوادث اتفاق می افتد اما تا زمانی که به آنها معنا ندهیمُ تا آنها را به بقیه زندگی خود مربوط نسازیم و نتایج احتمالی آن را بررسی نکنیم مهم نیستند.ما با توجه به فرهنگ و تربیت شخصی خود برای هر امری معنایی را در نظر می گیریم.برای مردم دوران باستان پدیده ی ستاره شناسی معنای بسیار زیاد داشت. ستاره های دنباله دار نشانه های تغییر بودند. روابط میان ستاره ها و سیارات بر سرنوشت مردم تاثیر می گذاشتند.اما دانشمندان دوران ما دیگر به تاثیر کسوف و خسوف و ستاره های دنباله دار بر شخصیت ما معتقد نیستند. تماشای آنها زیباست و نشان می دهد که عالم هستی بر قوانینی که برای آن در نظر گرفته شده کار می کند.

رعد و برق و باران و طوفان چه معنایی دارند؟ اگر بیرون از منزل خود باشید و باران و چتری هم نداشته باشید چیز بدی هستند. اما اگر زارع باشید و مدتی با خشکسالی سرکرده باشید رعد و برق و باران خبر خوش و نشانه ی نعمت و برکت هستند.اگر سرگرم تدارک یک مهمانی در هوای آزاد باشید خبر بدی است اما اگر در میدان مسابقه در جمع تماشاگران باشیید و تیم مورد علاقه شما بازی را باخته باشد می تواند خبر خوبی باشد زیرا می تواند مسابقه را متوقف کند.

معنای هر حادثه بستگی به این دارد که برای آن چه قالب ذهنی در نظر گرفته اید. با تغییر قالبهای ذهنی معنای حوادث تغییر می کند و با تغییر معنا واکنش و رفتار شما تغییر می کند. توانایی قالب ریزی ذهنی درباره حوادث به شما آزادی و انتخاب بیشتری می دهد.

منبع: ان.ال.پی/جوزف اوکونور و جان سیمور/ترجمه : مهدی قراچه داغی

در ضمن  در وبلاگ قوانین طلایی مدیریت هم مطلب جالبی راجع به ن.ال. پی هست که دوست دارم شما هم مطالعه اش کنید.

/ 6 نظر / 45 بازدید
بابک

سلام از لطفی که من داری سپاسگزارم مطلبت مکمل نوشتاری خوبی بود

گمان

_______________%% ______________%%% _____________%%%%% ____________%%%%%% _____________%%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%% _____________%%%__%% _____________%%%__%__% _____________%%%___%__% _____________%%%___%___% _____________%%%___%___% _______%%____%%%__%____% ______%__%__%%%%%%__%% ______%___%%_____%___%% _______%____%%%%%__%% ________%____________%% _________%__________%% _________%%__.....___%% ________%%__سلام___%%% _______%%___________%%% ______%%____ در حسرت___%% _____%%__آمدن شما چشم __%% _____%%_____به راهتـون_____%% _____%%%_______________%% ______%%___ممنون که ـــــــــــــ%% _______%%%___بهم سری__%% _________%%%%_ـ زدید____%% ___________%%%%%%%%%%

آوا

سلام مطلب خیلی جالبی پیش زمینه ای شد تا بقیه ی پست هاتون رو هم بخونم خیلی جالب بود [ماچ]

بابک پاک نهال

دوست عزیز باسلام با مطلبی راجع به جشن های ایران باستان پذیرای شما هستم[گل]

شهتاب

.[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] .....[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] .[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] .....[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] .[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] .....[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] .[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] .....[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] .[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] .....[گل][گل][گل][گل][گل] ....[گل][گل][گل][گل][گل] ...[گل][گل][گل][گل][گل] ..[گل][گل][گل][گل][گل] .[گل][گل][گل][گل][گل

آشنا

سلام. زماني كه برادرزاده‌ام كودكي سه‌ساله بود از من پرسيد: خدا كجاست؟ و من در جوابش توضيح دادم: همه جا، آشمان ، زمين، دريا، خورشيد... حتي توي دل ما.. كه او با لحني مظلوم و شيرين پرسيد: يعني قورتش داديم؟ چه جوابي بايد مي‌دادم به اين كودك كه امروز در اولين سالهاي جواني حافظ و قاري قرآن است؟ منترتم.