خنده نشاط شادابی

به نام جاودانه

خنده خنده خنده

تا به حال شاید راجع به خنده و اثرات آن بسیار شنیده باشیم ، اینکه چقدر خنده و شادابی در روحیه انسان و نحوه ی مواجه شدن او با مسائل اثر گذار است. داشتن روحیه ی شاد یکی از عوامل موثر در بالا بردن عزت نفس و مدیریت استرس هست. این مساله در علم روانشناسی در طی تحقیقاتی بررسی شده است که نمونه ای از آن را برای شما ذکر می کنم:

حالات چهره مثبت همراه با تبسم  داشته باشید

 در روانشناسی فرضیه ای داریم بنام فرضیه پسخوراند چهره، این نظریه می گوید : چهره علاوه بر عملکرد ارتباطی،در تجربه هیجانی هم نقش دارد.اگر خود را به تبسم وادارید و این تبسم را چند ثانیه ی بر لب بگذارید کم کم خود را خوشحالتر احساس می کنید اما اگر اخم کنید احساس تنش و خشم خواهید کرد.

تحقیق :

در پژوهشی آزمودنیها باید در حالیکه حالت اخم یا لبخند به چهره خود می دادند درباره مطبوع بودن بوهای مختلف داوری کنند. نتایج نشان داد که در حالت لبخند در مقایسه با حالت اخم ، بوها در مشام فرد مطبوعتر می آید.

در حالتی دیگر آزمودنیها  در حالیکه قلمی را با دندانهاو یا لبهای خود گرفته بودند گیرایی فیلمهای کارتونی را ارزیابی کردند توجه کنید که قرار دادن قلم در بین دندانها به چهره حالت تبسم می دهد و استقرار ان بین لبها حالت اخم  در چهره بوجود می آورد. همانطور که انتظار می رفت وقتی قلم بین دندانها قرار می گرفت ( حالت تبسم ) فیلمها جالبتر به حساب اورده می شد.

نشان داده شده که وقتی لبخند می زنیم ترکیب خاصی از ماهیچه های چهره ممکن است موجب کاهش دما در ناحیه ای از مغز شود که پیک عصبی سروتونین رها می کند.کاهش پیک عصبی سوتونین منجر به ایجاد احساس مثبت می شود

چرا نخندیم؟! لحظه ای درنگ کنید و ببینید  بدون بهانه و فقط برای چند لحظه  لبخند زدن چقدر می تواند تاثیر مثبتی بر روحیه ما بگذارد  پس دوست جاودانه بخند بخند بخند بخند.....هاها هو هوُ امواج مثبت منتظر  لبخند توست

نویسنده : طلایه محتشمی

/ 3 نظر / 19 بازدید
فرشاد

سلام. عالی بود. يک سری مطالب دارم. براتون ميفرستم. اگه خوب بود بذارين توی وبلاگتون. مواظب خودتون باشين.

سحر

مرسی بعد از مدتها يادم اومد که بايد بخندم